ایزایمر

پیشگیری از آلزایمر

کمک به مراقبت

​​​​​​​​​​راهکارها – مرحله پایانی بیماری فرسایش مغز(دمانس)​​​​​​​

در این مقاله می‌خوانید:
هشدارهایی که باید در مرحله میانی بیماری فرسایش مغز به آنها توجه کنید

مراقبت از بیمار در مرحله پایانی بیماری به امری تخصصی تبدیل می‌شود. با پیشرفت بیماری، بیمار نیاز به مراقبت ۲۴ ساعته پیدا می‌کند. عدم تعادل بیمار، خطر زمین خوردن و آسیب دیدن او را افزایش می‌دهد و نهایتاً او را زمین‌گیر می‌نماید. بیماری های عفونی مانند عفونت مجاری ادرار و ریه پیوسته او را تهدید می‌کنند. مشکلات بلع، عمل خوردن و آشامیدن را به یک امر پر استرس و پر اضطراب تبدیل می‌نماید. در نهایت بیمار ناتوان از هر گونه مخالفت، کاملاً در اختیار مراقب است ولی مراقب پیوسته نگران آینده و اتفاقات بعدی می‌باشد.
مرزبین مراحل مختلف بیماری فرسایش مغز قراردادی و تاریک است بدین معنی که بعضی از عوارض بیماری ممکن است در بیش از یک مرحله وجود داشته باشند.  یا در یک مرحله بروز کنند، پس از چندی برطرف شوند، و سپس دوباره در همان مرحله یا مرحله بعدی نمایان شوند. بهتر است که برای آگاهی بیشتر هر سه مقاله زیر را مطالعه نمایید:
راهکارها – مرحله ابتدایی بیماری فرسایش مغز(دمانس)
راهکارها – مرحله میانی بیماری فرسایش مغز(دمانس)
راهکارها – مرحله پایانی بیماری فرسایش مغز(دمانس)

به راهکارهای زیر در مرحله پایانی بیماری توجه کنید:

آیا مراقبت کردن در منزل امکان دارد؟
در این مرحله نیازهای مراقبتی از نظر کیفی و کمی افزایش می‌یابند. برنامه ریزی دقیق و پیش بینی امکانات مالی و فیزیکی، تصمیم‌گیری درباره‌ی نحوه مراقبت و اجرای آن را آسان‌تر می کند.

برای رویارویی با مشکلات بلع آماده شوید
سیستم اتوماتیک بلع در بیماران مبتلا به فرسایش مغز در مرحله پایانی بیماری دچار اختلال می‌شود. بدین‌معنی که مقداری از مواد غذایی و مایعات به داخل مجرای تنفسی بیمار راه پیدا می‌کنند و باعث سرفه های شدید و در بعضی موارد خفگی می‌شود. 

برای جلوگیری از عفونت های مکرر چاره‌اندیشی کنید
با ضعیف شدن سیستم ایمنی بیمار، خطرابتلا به انواع عفونت‌ها بیشتر می‌شود و تنها راه چاره مصرف‌کردن آنتی‌بیوتیک و در نتیجه خطر بروز مقاومت باکتری‌ها در برابر آنهاست. 

از شروع زخم بستر جلوگیری کنید
با زمین‌گیر شدن بیمار و در نتیجه نشستن در ویلچر یا خوابیدن در تختخواب به مدت‌های طولانی، خطر ابتلاء به زخم بستر به شدت افزایش می‌یابد. بهترین راهکار و توصیه، جلوگیری از شروع زخم بستر است زیرا پیشگیری به مراتب از مداوای آن آسانتر است. 

ورود به پنل