ایزایمر

پیشگیری از آلزایمر

کمک به مراقبت


در این مقاله می‌خوانیم:
اهمیت ساماندهی دارو
جعبه های هفت خانه دارو
سامان دادن داروی هفتگی
اطمینان از مصرف صحیح دارو

چگونه بر نگرانی و وسواس پایدار خود غلبه می‌کنید که مبادا در مصرف داروی بیمارتان اشتباهی رخ داده باشد؟
چگونه می‌توان از استرس مراقب، در درست مصرف نکردن دارو، کم کرد؟

اهمیت ساماندهی دارو
با مدیریت صحیح در مصرف منظم دارو، دو نتیجه عمده بدست می‌آید:  اول، اطمینان از مصرف دقیق دارو به مقدار درست و در زمان مقرر؛  دوم، جلوگیری از اشتباهات رایج  و بعضاً خطرناک و جبران ناپذیر.

جعبه های هفت خانه دارو
جعبه های هفت خانه بهترین وسیله برای ساماندهی هفتگی نوبت‌های مختلف داروئی بیمار می‌باشند. بکار گرفتن آنها، علاوه بر آسان کردن کار مصرف دارو، این اطمینان را به مراقب می‌دهد که دارو کمتر یا بیشتر از حد مقرر مصرف نشود.

جعبه های هفت خانه را به طریق زیر آماده کنید:
شما به تعداد دفعات مصرف روزانه دارو، نیاز به جعبه‌های جداگانه دارید. مثلاً برای سه وعده صبح و ظهر و شب، به سه عدد جعبه نیاز است.
این جعبه ها را می‌توانید از داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های کالای پزشکی خریداری کنید.
با بکار بردن برچسپ، معین کنید که هر یک از جعبه‌های هفت خانه به کدام نوبت دارویی تعلق دارد.
 
سامان دادن داروی هفتگی
پرکردن جعبه‌های هفت‌خانه در یک زمان معین، و تبدیل آن به یک روال عادّی و مستمر، باعث بهبود مراقبت دارویی بیماران می‌شود.
یک روز هفته که هم آهنگ با مشغله هفتگی شماست، مثلاً عصر جمعه را، برای آماده کردن دارو انتخاب کنید.
جعبه هفت خانه مربوط به هر نوبت را که با برچسپ مشخص کرده اید بردارید، و برپایه لیست داروئی مربوط به آن نوبت پر کنید.
از کس دیگری بخواهید کار شما را کنترل کند. تعداد داروها، وعده‌های دارویی، و جعبه ها زیادند و احتمال اشتباه هم به همین نسبت زیاد است. همکاری دو نفر امکان اشتباه را کم می‌کند. به‌علاوه، آرامش خاطر بیشتری ایجاد می‌کند که با وجود پشتیبان، بیمار فقط به یکنفر متّکی نیست.
هم‌زمان با پرکردن هفتگی جعبه‌ها، با توجه به موجودی دارو در منزل، لیست داروهای مورد نیاز هفته بعد را تهیه کنید. شما یک هفته زمان دارید تا داروی مورد نیاز را از داروخانه تهیه نمائید.
 
اطمینان از مصرف صحیح دارو
با استفاده از جعبه‌های هفت‌خانه، امکان اشتباه در مصرف دارو به حداقل میرسد:
جعبه متعلق به هر نوبت، مطابق لیست داروئی بیمار و بر اساس دستور پزشک، بدور از هر گونه اشتباه، برای مصرف یک هفته پر شده و با اطمینان خاطر آماده مصرف است.
درصورتی‌که سهواً برای مصرف دوباره یک نوبت دارو سراغ جعبه هفت‌خانه مربوطه بروید، بلافاصله متوجه می‌شوید آن نوبت دارو قبلاً مصرف شده است و از مصرف دوباره آن جلوگیری می‌شود.
چنانچه مصرف یک نوبت دارو را فراموش کرده باشید، با مراجعه بعدی به جعبه هفت خانه مربوطه، فوراً متوجّه این اشتباه خواهید شد.
اگر مصرف یک نوبت دارو فراموش شده است به محض آگاهی، نوبت فراموش شده را به بیمار بخورانید. ولی اگر زمان مصرف نوبت بعدی دارو نزدیک است، در مورد خوردن یا نخوردن نوبت فراموش شده، از پزشک راهنمائی بگیرید.
برای اطمینان بیشتر از مصرف درست دارو، درصورتی‌که به تلفن هوشمند دسترسی دارید، می‌توانید از برنامه‌های مختلفی که برای یادآوری زمان مصرف، نوع، و میزان دارو وجود دارند استفاده کنید.