ایزایمر

پیشگیری از آلزایمر

کمک به مراقبت

درمان جدید آلزایمر؛ این بار با زنبور و عسل

Facebook
Twitter
LinkedIn

 بیماری آلزایمر، ششمین دلیل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است.

تقریباً ۲/۵ میلیون آمریکایی در تمام گروه‌های سنی، مبتلا به بیماری آلزایمر هستند و انتظار می‌رود که این رقم تا سال ۲۰۲۵ با افزایش ۴۰ درصدی به ۱/۷ میلیون و تا سال ۲۰۵۰ به ۸/۱۳ میلیون نفر برسد. یک سوم افراد سالمند، به دلیل بیماری آلزایمر یا نوع دیگری از زوال عقلی جان خود را از دست می‌دهند.

درمان آلزایمر با زهر زنبور عسل

سد خونی مغزی یا در اصطلاح پزشکی (BBB) مرز جدا کننده بین مایع برون‌سلولی مغز در سیستم اعصاب مرکزی و جریان خون گردشی در بدن است، به طوریکه اگر مواد محتوی رنگ به‌درون خون تزریق شود می‌توان مشاهده کرد که از این ماده درون مغز اثری دیده نمی‌شود.

عبور از سد خونی مغزی (Blood Brain Barrier)


این پرده یا سد از مویرگ‌های ویژه ای تشکیل شده که بر خلاف ساختار عادی در مویرگ‌ها دارای منافذ معمول نبوده و اتصال بین سلولی در آنها از نوع اتصال‌ محکم است و در نتیجه بسیاری از مولکول‌ها و ریز مولکول‌ها و همچنین باکتری‌ها قادر به گذشتن از آن‌ و رسیدن به مایع مغزی نخاعی در مغز نیستند. اما به دلیل پوشش بافت داخلی این مویرگ‌ها از پروتئین‌های ویژه، ورود گلوکز به مغز به عنوان تغذیه کننده امکان‌پذیر است. همچنین تبادل گازی (اکسیژن- دی‌اکسید کربن) بین خون گردشی و مغز از این سد بدون مشکل قابل انجام است.
برخی ذرات مانند سم حیوانات و مواد موجود در نیکوتین سیگار از این غشا عبور می‌کنند.

با سد خونی مغزی بیشتر آشنا شوید


پیش از این محققان روش‌های مختلفی را برای رساندن مواد دارویی به مغز معرفی کرده بودند، اما این بار محققان اسپانیایی در موسسه تحقیقات بیومدیکال بارسلون، برای اولین بار از یک ساختار پروتئینی در سلول ها یا پپتاید به نام آپامین که در زهر زنبور موجود است استفاده کردند که می تواند در سیستم عصب مرکزی فردی که نیش خورده تجمع کند.
دانشمندان تلاش می کنند با توجه به توانایی این ماده در عبور از سد خونی مغز، مواد دارویی مورد نظر خود را در خون به همراه این ماده به مغز برسانند. این دارورسانی مفید می تواند مقادیر زیادی از دارو های اعصاب را به سیستم عصبی مرکزی برساند و به عنوان ماده کمک جاذب در مغز و سیستم عصبی باشد. بیماری آلزایمر یکی از هزاران بیماری مغزی است که برای درمان آن نیاز به دارو رسانی مفید به مغز است؛ با کمک این ماده مفید در زهر زنبور می توانیم درمان آلزایمر را با دارو های اعصاب تسریع ببخشیم.

درمان با عسل طبیعی

دانشمندان آلوپاتیک و زنبور درمانگرها تحقیقات کمی در این زمینه انجام داده‌اند. استفان باگدانوف در کتاب «علم فرآورده‌های زنبور» می‌گوید: گمان می رود که فعالیت ضد استیل‌ کولین استراز با پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های انحلال عصبی مانند آلزایمر مرتبط باشد. استیل کولین استراز یا کولین استراز آنزیمی است که استیل کولین را که برای تحریک اعصاب لازم است در محل سیناپس هیدرولیز می‌کند. در بیماری آلزایمر به علت تشدید هیدرولیز این محرک عصبی، پیام رسانی در سطح سلولی کاهش می یابد و علایم بیماری را تشدید می کند. پزشکان برای درمان آلزایمر از دارو های مهار کننده استیل کولین استراز استفاده می کنند تا سطوح استیل کولین در سیناپس ها افزایش یابد و از اختلالات بیشتر جلوگیری کند.

برای مطالعه بیشتر در مورد استیل کولین استراز اینجا کلیک کنید

منابع:

eiwahoney

airborne

همچنین بخوانید:

خواص عسل بر سلامتی انسان

چگونه از بروز آلزایمر جلوگیری کنیم

مطالب مشابه ، بیشتر بخوانید

تشخیص آلزایمر با آزمایش ادرار

آزمایش ادرار راهی موثر برای تشخیص بسیاری از بیماری های مرتبط با مجاری ادراری و گردش مواد است. اینبار ارتباط بین ادرار و آلزایمر و سایر دمانس ها محققان را شگفت زده کرد.

تست ریسک سنجی آلزایمر