ایزایمر

پیشگیری از آلزایمر

کمک به مراقبت

علت خواب آلودگی در بیماری آلزایمر

Facebook
Twitter
LinkedIn

کشف علت خواب‌آلودگی مبتلایان به آلزایمر

محققان دانشگاه کالیفرنیا می‌گویند: علت اینکه افراد مبتلا به آلزایمر خواب‌آلوده هستند، از بین رفتن آن دسته از سلول‌های مغزی است که وظیفه‌شان، بیدار نگهداشتن فرد است. بسیاری از افراد مبتلا به آلزایمر در طول روز تمایل زیادی به خواب دارند، حتی اگر خواب شبانه کاملی را گذرانده‌ باشند.


در واقع محققان، بر اساس ارتباط‌های بین خواب‌آلودگی بیش از حد و بیماری‌های تحلیل‌ برنده عصبی می‌توانند الگوهای خواب فرد را بررسی کرده و احتمال بیماری آلزایمر را پیش‌بینی کنند.

ارتباط خواب آلودگی و افسردگی؛ برای مطالعه مطلب اینجا کلیک کنید


چرا افراد مبتلا به آلزایمر تا این اندازه خواب‌آلوده می‌شوند؟


بررسی جدید محققان آمریکایی نشان داده، آن دسته از سلول‌های مغزی که وظیفه بیدار نگهداشتن ما را به عهده دارند، در بیماری آلزایمر از بین می‌روند. در واقع تجمع بیش از حد پروتئین تائو (tau) موجب این تغییرات در مغز می‌شود. در بیماری آلزایمر، پروتئین‌های تائو پیچیدگی‌هایی به وجود می‌آورند که منجر به اختلال در ارتباط بین عصب‌ها (سلول‌های مغز) شده و سلامت این سلول‌ها را به خطر می‌اندازد.
محققان دانشگاه کالیفرنیا می‌گویند، این بررسی نشان می‌دهد که آن نواحی از مغز که باعث بیدار ماندن فرد می‌شود در اثر تجمع پروتئین تائو (نه پروتئین آمیلوئید)، از همان مراحل اولیه بیماری آلزایمر، دچار تحلیل می‌شوند. (پروتئین آمیلوئید، پروتئین دیگری است که می‌تواند در بیماری آلزایمر، سمی شود.) برای تعیین اینکه چه چیزی در تخریب این نورون‌ها در آلزایمر نقش دارد، محققان مغز ۳۳ بیمار مبتلا به آلزایمر، ۲۰ بیمار مبتلا به PSP و ۳۲ داوطلب را که تا پایان عمر دارای مغز سالم بودند، بررسی کردند.

برای مطالعه بیشتر در خصوص پروتئین تائو اینجا کلیک کنید

این تیم مقادیر دو پروتئین را که اغلب با فرآیند تخریب عصبی مرتبط هستند اندازه گیری کردند: بتا آمیلوئید و تاو. اینکه کدام یک از این دو بیشتر در ایجاد اختلال در خواب نقش دارد، یک سوال مورد بحث بوده است و اکثر محققان مشکلات خواب را ناشی از تجمع بتا آمیلوئید می‌دانند.

در طول خواب، مغز تائو را که در طول روز انباشته می‌شود؛ پاک می‌کند. وقتی نمی‌توانیم بخوابیم، یعنی مغز در حال تولید این پروتئین است.

پژوهشگران می گویند «این یافته‌ها با شواهد مستقیم تأیید می‌کنند که تائو عامل مهمی در اختلالات خواب است. ما می‌بینیم که این بیماران نمی‌توانند بخوابند زیرا چیزی به نورون‌های بیداری نمی‌گوید که خاموش شوند. اکنون، به جای تلاش برای القای خواب این افراد، ایده این است که سیستمی را که آنها را بیدار نگه می‌دارد، خاموش کنیم.»

بررسی های بالینی

محققان مغز ۱۳ فرد فوت شده بر اثر بیماری آلزایمر و ۷ فرد فوت شده دیگر را که به تحلیل عصب در مغز مبتلا نبودند، بررسی کردند.
آنها دریافتند مقدار پروتئین تائو در ناحیه لوکوس سیرولئوس، بخش هیپوتالاموس جانبی و هسته تکمه‌ای مغز این بیماران به شدت افزایش داشته است. همچنین این افزایش پروتئین موجب از دست رفتن ۷۵درصد از عصب‌های این بخش از مغز شده است.
این کشف مهم است، زیرا نشان می‌دهد که فقط یک هسته از مغز دچار تحلیل نشده، بلکه کل شبکه مربوط به تنظیم خواب و بیداری فرد آسیب دیده‌ است.

منابع:

alzheimers.org.uk

newyork times

medical news today

همچنین بخوانید:

رسوب پلاک های آمیلوئید عامل سلولی بروز آلزایمر

خواب کافی برای جلوگیری از بروز آلزایمر

مطالب مشابه ، بیشتر بخوانید

تشخیص آلزایمر با آزمایش ادرار

آزمایش ادرار راهی موثر برای تشخیص بسیاری از بیماری های مرتبط با مجاری ادراری و گردش مواد است. اینبار ارتباط بین ادرار و آلزایمر و سایر دمانس ها محققان را شگفت زده کرد.

تست ریسک سنجی آلزایمر