ایزایمر

پیشگیری از آلزایمر

کمک به مراقبت

علت آلزایمر؛ باکتری ای در دهان

Facebook
Twitter
LinkedIn

در بیماری های لثه، باکتری ها سم هایی تولید می کنند که می تواند موجب آلزایمر شود!

محققان دلایل محکمی مبنی بر تائید این که باکتری دهانی در گسترش بیماری های مانند آلزایمر، روماتوئید آرتریت و Aspiration pneumonia  و … تاثیر دارند، ارائه دادند. 
بررسی های انجام شده که در Annual Meeting Experimental Biology ارائه شد، چگونگی مهاجرت این باکتری (P. gingivalis) به بافت های دیگر را نشان می دهد.باکتری  P. gingivalis عموما در سال های نوجوانی به لثه نفوذ کرده و سطوح پایین آن در یک پنجم از افراد زیر ۳۰ سال دیده می شود. به گفته Dr. Jan Potempa، نمونه هایی که از بیماران آلزایمری گرفته شد حاوی DNA ای است که از نظر ساختاری مشابه DNA باکتری P.gingivalis می باشد.

در بررسی مغز سه فرد دارای بیماری آلزایمر و شش فرد سالم نشان داده شد که در بافت مغز افراد دچار آلزایمر باکتری Porphyromonas gingivalis وجود دارد. و از موش ها بر برای اینکه نشان دهند چطور باکتری از دهان به مغز مهاجرت می‌کند استفاده کردند.
باکتری Porphyromonas gingivalis عامل بیماری پریودنتیت یا عفونت مزمن لثه است.


دانشمندان با اتوپسی مغز افراد دچار آلزایمر دریافتند که اکثر افراد مبتلا به این بیماری دارای سطح بالایی از آنزیمی به نام gingipains که توسط باکتری Porphyromonas gingivalis تولید می‌شود هستند. آنها همچنین تاثیر این آنزیم را در مغز موش مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که این آنزیم باعث افزایش سیگنال های مربوط به آلزایمر می شود. نتایج حاکی از این است که آنزیم gingipains عامل اصلی بیماری آلزایمر میباشد. در مطالعه ای دانشمندان باکتری پورفیروموناس را با سواب به لثه موش ها به مدت ۶ هفته تلقیح کردند. سپس ردپای باکتری در مغز موش تشخیص داده شد. آنها همچنین مرگ نورون ها و سطح بالایی از بتا آمیلوئید را نسبت به گروه کنترل یافتند. که این نشان دهنده پیشرفت سیگنال های مربوط به بیماری آلزایمر می باشد. در کشت سلول نیز آنزیم gingipains باعث تخریب پروتئین TAU که یک پروتئین عملکرد صحیح نرونهاست است ،می شود و این تخریب باعث اجتماع پروتئین به صورت گره هایی شد که این باعث بروز بیماری آلزایمر می شود.


دانسته های اخیر حاکی از اهمیت بهداشت دهانی برای کنترل عفونت دهانی می باشد. بهداشت دهان و دندان نه تنها برای زیبایی فرد بلکه که برای کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌هایی از جمله آلزایمر و روماتیسم ارزشمند است. افراد دارای ریسک فاکتور ارثی برای ابتلا به بیماری آلزایمر باید بیشتر از دیگران نسبت به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهند.

منابع:

دانشگاه علوم پزشکی ایران

frontiersin

همچنین بخوانید:

پورفیروموناس ژنژیوالیس، باکتری لثه ای

نقش موبایل در بروز آلزایمر

مطالب مشابه ، بیشتر بخوانید

تشخیص آلزایمر با آزمایش ادرار

آزمایش ادرار راهی موثر برای تشخیص بسیاری از بیماری های مرتبط با مجاری ادراری و گردش مواد است. اینبار ارتباط بین ادرار و آلزایمر و سایر دمانس ها محققان را شگفت زده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

تست ریسک سنجی آلزایمر