ایزایمر

پیشگیری از آلزایمر

کمک به مراقبت

ورزش راهی برای پیشگیری از آلزایمر

Facebook
Twitter
LinkedIn

ورزش می‌تواند زوال عقل را در افراد مسن به تاخیر بیندازد:مطالعه جدید محققان مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس ساوت‌وسترن (UT Southwestern) نشان می‌دهد افراد سالخورده مبتلا به نوع خفیف فراموشی با دنبال کردن یک برنامه ورزشی ایروبیک به مدت یک سال، جریان خون به مغز را افزایش داده و احتمالاً عملکرد شناختی را بهبود می‌دهند.

«Rong Zhang»، استاد عصب‌شناسی از دانشگاه UTSW می‌گوید: «این تحقیق رابطه میان ورزش کردن با سلامت مغز را نشان می‌دهد. ما برای اولین بار در یک کارآزمایی تصادفی نشان دادیم که ورزش جریان خون به مغز را در افراد مسن افزایش می‌دهد.». حدوداً یک پنجم افراد بالای ۶۵ سال به نوعی از اختلال شناختی خفیف (MCI) مبتلا هستند. این اختلال با تغییرات جزئی در مغز، روی حافظه، تصمیم گیری یا مهارت‌های استدلال تاثیر منفی می‌گذارد. MCI در بسیاری از موارد منتهی به زوال عقل از جمله بیماری آلزایمر می‌شود.

ورزش منظم و فعالیت بدنی تأثیرات مثبتی بر عملکرد شناختی در افراد مسن دارند. آنطور که به نظر می رسد، ورزش های هوازی بیشترین تاثیر را در این فرآیند دارند، زیرا این نوع از ورزش ها باعث بهبود عملکردهای اجرایی می شوند. در واقع ورزش کردن باعث تقویت ایمنی اعصابل شده و می تواند کنترل بیماری آلزایمر و عملکردهای مغز را به طور قابل توجهی تقویت نماید.

مطالعه دیگری که نتایج آن در سال ۲۰۲۰ در مقاله Frontiers in Neuroscience منتشر شد، تأثیر مثبت فعالیت بدنی بر بیماری آلزایمر را تأیید می کند. در این تحقیق مشخص شده است که بیماران مبتلا به آلزایمر با انجام تمرینات ورزشی طولانی مدت توانسته اند باعث بهبود جریان خون، نوروژنز بهتر و افزایش حجم هیپوکامپ شوند. علاوه بر این ها، ورزش و فعالیت بدنی در مقایسه با داروها عوارض جانبی کمتری دارند و افراد نسبت به آن ها احساس تعهد بیشتری دارند.

تای چی ورزش کم تحرک مناسب سالمندان

تای چی، تمرین باستانی که میلیون‌ها نفر در چین و دیگر کشورهای آسیایی آن را انجام می‌دهند و به خاطر حرکات کم ضربه‌اش و اینکه به استخوان‌ها یا مفاصل فشار وارد نمی‌کند، شناخته شده و برای بهبود عملکرد شناختی در افراد مسن مناسب است. مشکلات حافظه ممکن است بخشی طبیعی از افزایش سن باشد اما فراموش نکنید که فعال ماندن مزایای مادام‌العمر برای بدن و ذهن دارد.

مطالعات با قاطعیت زیادی نشان می دهند که فعالیت بدنی و ورزش می تواند خطر آلزایمر را کاهش دهد، پیشرفت آن را به تأخیر بیندازد، عملکردهای شناختی را بهبود بخشد و اعصاب را تقویت کند.

منابع:

mayoclinic

webmd

همچنین بخوانید:

تای چی چیست؟

ژن تراپی در درمان آلزایمر

مطالب مشابه ، بیشتر بخوانید

تشخیص آلزایمر با آزمایش ادرار

آزمایش ادرار راهی موثر برای تشخیص بسیاری از بیماری های مرتبط با مجاری ادراری و گردش مواد است. اینبار ارتباط بین ادرار و آلزایمر و سایر دمانس ها محققان را شگفت زده کرد.

تست ریسک سنجی آلزایمر