ایزایمر

پیشگیری از آلزایمر

کمک به مراقبت

واکسن استنشاقی آلزایمر

Facebook
Twitter
LinkedIn

درمان آلزایمر تا ماه ها پیش بعید به نظر می رسید. آزمایشات دارویی به مدت ۲۰ سال برای کشف درمان هایی که پیشرفت بیماری را متوقف کند صورت گرفتند و شکست خوردند.

آزمایشات اخیر برای کشف واکسن

پژوهشگران یک شرکت انگلیسی در آزمایش یک اسپری بینی روی موش‌ها، به نتایج موفقیت‌آمیزی در پیشگیری از آلزایمر دست یافته‌اند. یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران در مورد آزمایش‌های موفقیت‌آمیز یک اسپری بینی جدید گزارش داده‌اند که برای جلوگیری از تخریب عصبی مرتبط با بیماری آلزایمر ابداع شده است. این درمان برای معکوس کردن نشانه‌های پاتولوژیک آلزایمر در موش‌ها مؤثر بود. محققان سعی دارند تا این واکسن را طی دو سال آینده به مرحله کار آزمایی بالینی برسانند.

پژوهش دیگری که در این زمینه انجام شده به مرحله کار آزمایی بالینی رسیده و نتایج امیدوارکننده ای داشته است. البته این کار آزمایی هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

کارآزمایی بالینی

بیمارستان بریگهام اعلام کرد که اولین آزمایش انسانی واکسن اسپری بینی آلزایمر را که برای جلوگیری یا کند کردن پیشرفت بیماری طراحی شده است، آغاز خواهد کرد. ۱۶ نفر بین ۶۰ تا ۸۵ سال مبتلا به علائم آلزایمر دو دوز از واکسن را به فاصله یک هفته دریافت خواهند کرد. اما این مبتنی بر دهه‌ها تحقیق است که نشان می‌دهد تحریک سیستم ایمنی می‌تواند به پاکسازی پلاک‌های بتا آمیلوئید در مغز کمک کند.

واینر می‌گوید: «راه‌اندازی نخستین کارآزمایی انسانی واکسن بینی برای آلزایمر یک نقطه عطف قابل توجه به شمار می‌آید. در طول ۲دهه گذشته، ما شواهد بالینی مرتبط را جمع‌آوری کرده‌ایم که تأثیر این واکسن بینی را برای بیماری آلزایمر نشان می‌دهد. اگر آزمایش‌های بالینی روی انسان نشان دهد که این واکسن بی‌خطر و مؤثر است، می‌تواند یک درمان غیرسمی برای افراد مبتلا به آلزایمر باشد. همچنین می‌تواند زودتر از موعد برای کمک به پیشگیری از آلزایمر در افراد در معرض خطر، تجویز شود.»

ماده موثره؛ پروتولین

این واکسن دارویی به نام پروتولین را مستقیماً در مجرای بینی اسپری می کند و هدف آن فعال کردن سلول های ایمنی برای حذف پلاک های آمیلوئید است. پروتولین سیستم ایمنی را تحریک می‌کند. این بیمارستان توضیح می‌دهد: «پروتولین برای فعال کردن گلبول‌های سفید موجود در غدد لنفاوی طرفین و پشت گردن طراحی شده است تا به مغز برسند و باعث پاکسازی پلاک‌های آمیلوئید بتا (پروتئین آلزایمر) شوند.». پروتولین از ترکیب اجزای سلولی خاصی از باکتری‌های متفاوت به دست می‌آیند و در حال حاضر به عنوان یک ادجوانت برای ایجاد یک پاسخ ایمنی شدید در واکسن‌های دیگر نیز استفاده می‌شود.

منابع:

Every day health

WebMed

مطالب مشابه ، بیشتر بخوانید

تشخیص آلزایمر با آزمایش ادرار

آزمایش ادرار راهی موثر برای تشخیص بسیاری از بیماری های مرتبط با مجاری ادراری و گردش مواد است. اینبار ارتباط بین ادرار و آلزایمر و سایر دمانس ها محققان را شگفت زده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

تست ریسک سنجی آلزایمر