ایزایمر

پیشگیری از آلزایمر

کمک به مراقبت

آبله مرغان و تبخال از عوامل بروز آلزایمر

Facebook
Twitter
LinkedIn

یک مطالعه جدید نشان می دهد که دو ویروس بسیار رایج که اکثر مردم حامل آن هستند ممکن است در ایجاد بیماری آلزایمر اثر متقابل داشته باشند.

نتایج یک آزمایش از آبله مرغان

آزمایش‌های متعدد این فرضیه را تقویت می‌کنند که ویروس‌های آبله مرغان و تبخال می‌توانند با یکدیگر باعث ایجاد بیماری آلزایمر شوند. وجود هم‌زمان این دو ویروس می‌تواند باعث افزایش بیش‌ازحد پروتئین‌های مسئول پلاک‌های مغزی مشخصه‌ی آلزایمر شود. ارتباط بالقوه‌ی بین ویروس تبخال و آلزایمر در طول سال‌ها مورد توجه قرار گرفته است. یعنی فردی که علاوه بر ژن مربوط به آلزایمر دارای ژن تبخال نیز باشد احتمال بیشتری دارد که به آلزایمر مبتلا شود.

آزمایشات در بافت مغز ساختگی نشان داده‌اند اگر نورون‌ها از قبل حاوی ویروس هرپس سیمپلکس خفته باشند، قرار گرفتن در معرض ویروس واریسلا-زوستر منجربه فعال‌شدن مجدد ویروس هرپس می‌شود، درنتیجه‌‌ی فعالیت این دو ویروس احتمال آلزایمر افزایش می‌‌یابد. ویروس «واریسلا زوستر» (VSV) عامل به‌وجودآورنده‌ی آبله مرغان و زونا است. تحقیقات نشان می‌دهد که این ویروس می‌تواند باعث فعال کردن ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) شود. این ویروس در بروز مراحل اولیه‌ی آلزایمر مؤثر است. به‌طور معمول، زیرگونه‌ی HSV-1 (عامل تبخال دهانی) در سلول‌های عصبی به‌صورت غیرفعال حضور دارد اما در‌صورت فعال‌شدن، باعث تشکیل پلاک‌ از پروتئین‌های تاو و بتا آمیلوئید و از دست‌ رفتن عملکرد عصبی می‌شود.

نظر متخصصان این پروژه

برخی متخصصان استدلال می‌کنند که خود ویروس در ایجاد این بیماری نقشی ندارد بلکه التهاب، محصول جانبی آن‌، باعث ایجاد مشکل زوال عقل می‌شود؛ بنابراین سایر ویروس‌ها نیز می‌توانند به همان اندازه در این بیماری نقش داشته باشند.

پروفسور «دیوید کاپلان»، نویسنده مسئول این مطالعه، می‌گوید: «بیش از ۹۵ درصد بزرگسالان در دوران کودکی و نوجوانی آبله مرغان را تجربه کرده‌اند. ویروس پس از آن در بدن باقی می‌ماند. به گفته وی، «سن و کاهش عملکرد سیستم ایمنی با افزایش سن، و سرکوب سیستم ایمنی عواملی هستند که می‌توانند VZV را به عنوان زونا در بزرگسالان دوباره بیدار کنند.»

به گفته کاپلان، «آنچه در حال حاضر مشخص شده است این است که بیماری‌های عفونی، به طور کلی، خطر ابتلاء به آلزایمر را به همراه دارند و نتایج ما این موضوع را برای زونا توضیح می‌دهد. اکنون در حال بررسی هستیم که آیا این مورد برای برخی عفونت‌های دیگر نیز وجود دارد یا خیر.»

عوامل فعال کننده HSV

عوامل فعال‌کننده‌ی HSV در مغز می‌توانند ضربه به سر، چاقی و مصرف الکل باشند. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد علائم بلندمدت کووید-۱۹ نیز می‌توانند در فعال‌ کردن ویروس “VZV” و “HSV-1” مؤثر باشند. تحقیقات نشان داده واکسن‌هایی که علیه VZV تهیه می‌شوند، می‌توانند از بروز آلزایمر جلوگیری‌ کنند.

منابع:

Pubmed

MedicalNewsToday

همچنین بخوانید:

نورون های نابالغ در مغز های بالغ

نقشه جدید مغز، پس کوچه های ایمنی

مطالب مشابه ، بیشتر بخوانید

تشخیص آلزایمر با آزمایش ادرار

آزمایش ادرار راهی موثر برای تشخیص بسیاری از بیماری های مرتبط با مجاری ادراری و گردش مواد است. اینبار ارتباط بین ادرار و آلزایمر و سایر دمانس ها محققان را شگفت زده کرد.

تست ریسک سنجی آلزایمر