ایزایمر

پیشگیری از آلزایمر

کمک به مراقبت

پیش بینی آلزایمر از طریق آزمایش خون!

Facebook
Twitter
LinkedIn

پژوهشگران ایرلندی و امریکایی در پژوهش مشترکی، یک نشانگر زیستی جدید را در خون کشف کرده اند که با آزمایش خون می توان از آن برای شناسایی افراد در معرض ابتلا به زوال عقل بهره برد.

 

در طی پژوهش جدید “دانشگاه ملی ایرلند” در “گالوی” “(NUI Galway)” و دانشگاه “بوستون” یک نشانه گر زیستی را کشف شد. پژوهشگران در این پروژه سطوح یک نشانگر تخریب عصبی موسوم به “P-tau181” را در خون ۵۲ بزرگسال که از نظر شناختی سالم بودند را اندازه گیری کردند و سپس پت اسکن مغز را انجام دادند.

نتیجه آزمایشات در این پروژه

نمونه خون افرادی که هیچ علامتی نداشتند، تجزیه وتحلیل شد و نتایج نشان دادند که سطوح بالای P-tau181 درخون، با تجمع بیشتر آمیلوئید های بتا مرتبط است. این یعنی افرادی که در شرف مبتلا به آلزایمر هستند سطوح بالاتری از مولفه ی P-tau181 در خون داشتند.

تشخیص زودهنگام؛ عامل موثر در درمان آلزایمر

پروفسور “امر مک گرات” پژوهشگر ارشد این پروژه گفته است: نتایج این پروژه بسیار امیدوار کننده است. P-tau181 این قابلیت را دارد تا به ما در تشخیص و درمان هرچه سریع تر آلزایمر کمک کند. از آنجایی که آلزایمر با تخریب سلول های مغز همراه است، تشخیص زود هنگام آن می تواند از پیشروی تخریب سلول ها جلوگیری کند.

 

غربالگری افراد مسن جامعه

پیدایش این نشانگر زیستی این امکان را به دولت ها و جوامع می دهد تا با برنامه ریزی، سالمندان جامعه را از لحاظ سطح این مولفه غربال کنند. این عمل می تواند از ۹۰ درصد آلزایمر ها در جوامع مخصوصا جوامع مسن پیشگیری کند. همچنین از این مولفه می توان در درمان و تشخیص میزان پیشروی آلزایمر در کنار علائم شناختی استفاده کرد و نتایج دقیق تری از معاینات روانشناختی به دست آورد.

 

منابع:

Frontiersin

Nature medicine

مطالب مشابه ، بیشتر بخوانید

تشخیص آلزایمر با آزمایش ادرار

آزمایش ادرار راهی موثر برای تشخیص بسیاری از بیماری های مرتبط با مجاری ادراری و گردش مواد است. اینبار ارتباط بین ادرار و آلزایمر و سایر دمانس ها محققان را شگفت زده کرد.

تست ریسک سنجی آلزایمر