ایزایمر

پیشگیری از آلزایمر

کمک به مراقبت

نقش استفاده از موبایل در بروز آلزایمر

Facebook
Twitter
LinkedIn

سرآغاز ابتلا به آلزایمرمحققان می‌گویند: استفاده بیش از حد از تلفن همراه، حتی تشعشعات وای فای می‌توانند منجر به افزایش سطح کلسیم درون سلولی در مغز شوند که یکی دیگر از علائم بارز بیماری آلزایمر است.

بررسی چندین مطالعه مرتبط با آلزایمر توضیح می‌دهد که میدان‌های الکترومغناطیسی پالسی تولید شده به صورت الکترونیکی (EMF) نیروهای الکتریکی و مغناطیسی قوی تولید می‌کنند که بر بدن انسان تاثیر می‌گذارند. به‌طور خاص، این سیگنال‌های ارتباطی بی‌سیم، کانال‌های کلسیمی وابسته به ولتاژ (VGCCs) را فعال می‌کنند که سطح کلسیم درون سلولی را تنظیم می‌کنند.

درباره کلسیم درون سلولی بیشتر بخوانید

هنگامی که میدان‌های الکترومغناطیسی پالسی تولید شده به صورت الکترونیکی،  کانال‌های کلسیمی را فعال می‌کنند، باعث تجمع سریع کلسیم در سلول می‌شوند که بر مغز تاثیر منفی می‌گذارد و احتمالا باعث تسریع شروع آلزایمر می‌شود. مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که چگونه تغییرات ناشی از میدان‌های الکترومغناطیسی پالسی تولید شده به صورت الکترونیکی در سطح کلسیم درون سلولی در ایجاد شایع‌ترین شکل زوال عقل نقش دارد.


 مارتین ال. پال، محقق این مطالعه در بیانیه‌ای توضیح  داد که EMF ها از طریق پیک‌های الکتریکی و نیروهای مغناطیسی متغیر با زمان در مقیاس زمانی نانوثانیه عمل می‌کنند.

پال افزود: با هر افزایش در مدولاسیون پالسی که از گوشی‌های هوشمند، کنترل های هوشمند و حتی رادار در وسایل نقلیه خودران می‌آید، پیک‌ها به‌طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. هر یک از اینها ممکن است کابوس افراد، یعنی بیماری آلزایمر با شروع بسیار زودرس را ایجاد کنند.

پروفسور پال خاطرنشان کرد که هم مطالعات ژنتیکی و هم مطالعات فارماکولوژیک انسانی، ارتباطی بین افزایش فعالیت VGCC و تعداد فزاینده موارد آلزایمر را پیدا کرده است. به طور کلی، بیماری غارت حافظه امروزه تقریبا ۶ میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تخمین زده شده است که این تعداد تا سال ۲۰۵۰ سه برابر شود.

۱۲ گزارش اخیر در مورد قرار گرفتن شغلی در معرض EMF نشان داد که کارگران نزدیک به این تشعشعات بیشتر از همتایان خود نرخ بروز آلزایمر را داشتند. تغییرات مرتبط با آلزایمر در مغز می‌تواند ۲۵ سال قبل از ظاهر شدن علائم واقعی شروع شود. با این حال، این مطالعات نشان داد که قرار گرفتن در معرض EMF می‌تواند این دوره تاخیر را نیز کوتاه کند.

آلزایمر دیجیتال در جوانانمیانگین سنی که پزشکان در آن آلزایمر را تشخیص می‌دهند نیز در ۲۰ سال گذشته کاهش یافته است. پال می‌گوید:  این کاهش مصادف با انفجار فناوری ارتباطات بی‌سیم در سراسر جهان است. مطالعات اخیر نشان داده است که افراد ۳۰ یا ۴۰ ساله نیز از بیماری آلزایمر رنج می‌برند.

محققان نگران این هستند، افراد بسیار جوانی که روزانه چندین ساعت در معرض امواج تلفن همراه و وای‌فای قرار می‌گیرند، ممکن است به «زوال عقل دیجیتال» مبتلا شوند.

آزمایشی بر روی موش ها

گزارشی در سال ۲۰۰۸ نشان داد که دو ساعت قرار گرفتن روزانه در معرض تشعشعات ایستگاه پایه تلفن همراه با شدت کم منجر به تخریب عصبی عظیم در مغز موش‌های جوان می‌شود. علاوه بر این، یک سوم از موش‌ها در عرض یک ماه از بین رفتند.

نکته جالب این پروژه این است که آملودیپین مسدودکننده کانال کلسیم VGCC  به میزان زیادی تغییر مغزی مختلف و چهار تغییر رفتاری را در موش‌ها کاهش داد که نشان‌دهنده ارتباط بین سطح کلسیم و تاثیر آن بر شروع زوال عقل است.

درباره آملودیپین بیشتر بدانید


در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶، محققان تغییرات خاص آلزایمر را در مغز موش‌هایی که در معرض پالس‌های EMF قرار داشتند، کشف کردند. این تغییرات در هیپوکامپ، ناحیه‌ای از مغز که آلزایمر تاثیر مخربی روی آن دارد، رخ داده است. این نتیجه می توان دلیل خوبی برای اثبات بالینی تاثیر امواج بر روی بروز آلزایمر باشد.


منابع:

NCBI

sciencedaily

همچنین بخوانید

تاثیر امواج الکترومغناطیس برروی سلامتی انسان

آلزایمر، پیشگیری تا درمان

مطالب مشابه ، بیشتر بخوانید

تشخیص آلزایمر با آزمایش ادرار

آزمایش ادرار راهی موثر برای تشخیص بسیاری از بیماری های مرتبط با مجاری ادراری و گردش مواد است. اینبار ارتباط بین ادرار و آلزایمر و سایر دمانس ها محققان را شگفت زده کرد.

تست ریسک سنجی آلزایمر