ایزایمر

پیشگیری از آلزایمر

کمک به مراقبت

رسوب پلاک‎ های آمیلوئیدی از عوامل آلزایمر

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

همه ما تا حدودی با بیماری آلزایمر(AD) آشنایی داریم. این بیماری یکی از مشکلات افراد در سن بالا بوده و با اختلالات حافظه همراه است. محققان زیادی در تلاش هستند تا علت این بیماری را کشف کرده­ و راهی برای درمان آن پیدا کنند. به همین خاطر فرضیات متفاوتی برای نحوه وقوع آلزایمر  و درمان آن ارائه شده است. اما سوال این است که کدام یک از این فرضیات توانسته به خوبی روند بیماری و درمان آن را خوبی توضیح دهد؟

درمان آلزایمر را در اینجا بخوانید

آمیلوئید و تائو از پروتئین های تجمعی در مغز

با توجه به تحقیقات انجام شده  برروی مبتلایان, تجمع دو پروتئین به نام­ های آمیلوئید(amyloid) و تائو(tau) از مهم ترین عوارض پاتولوژیکی این بیماری بوده­ است. درنتیجه اغلب تحقیقات­ دارویی برای توقف این فرایند یا معکوس­ سازی فرایند آن انجام شده ­است. اما هیچکدام از تحقیقات و آزمایش ­ها نتیجه مناسبی نداشتند. به همین علت دانشمندان فرضیات مختلف دیگری از عفونت های ویروسی تا خودکشی سلول ­های مغزی را ارائه داده­ اند. فرضیات ­دیگری نیز ارائه شده­ اند که به عوامل خارج از مغز مرتبط هستند. چندین مقاله دراین رابطه نیز منتشرشده­ است. دراین مقالات علت بیماری آلزایمر وجود پروتئین ­های سمی آسیب­ رسان در کبد به نام آمیلوئید مطرح شده اند.

لیپیدها, مهاجمان اصلی در ایجاد آلزایمر و سایر بیماری­های مغزی

محققان دانشگاه “ردینگ” در یک تحقیق جدید فرضیه تازه­ای برای بیماری­ آلزایمر منتشر کرده اند. براساس این مقاله، چربی­ ها بعد از عبور از سد خونی-مغزی به سلول ­های مغز حمله می ­کنند. سپس در سلول های مغزی تجمع کرده و سلول­ ها را ازبین می ­برند. درنتیجه باعث بروز بیماری­ آلزایمر می­ شوند.

براساس گفته “جاناتان راج ” محقق دانشگاه رینگ فرضیه تهاجم لیپیدی با اختلال در سد خونی-مغزی شروع می­ شود. به علت ورود لیپیدها به مغز و عبور آن­ها از سد خونی-مغزی, التهابی در مغز ایجاد می­ شود که می ­تواند منجر به آلزایمر شود. لیپید­هایی مانند کلسترول و اسید­های­چرب که درون جریان­ خون هستند می­ توانند در یک فرصت مناسب از سد خونی-مغزی عبور کرده و در سلول­ های مغز تجمع کنند.

راج درباره فرضیه خود این گونه بیان می کند: لیپید ­های خارجی یافت شده درمغز مدام کنترل می­ شوند. اما گاهی این لیپید­های خارجی با تهاجم خود منجر به آسیب­ های مغزی چون کوچک شدن مغز, ایجاد پلاک ­های آمیلوئیدی و پیچ­ خوردگی پروتئین تائو می ­­شوند. درنتیجه این وقایع رفتار­های آلزایمری آغاز می ­شود. راج می­ گوید: براساس مطالعات نتیجه گرفتیم که یکی از راه های پیشگیری ودرمان آلزایمر محافظت از سد خونی-مغزی و ترمیم آن است. این تشخیص درمراحل ابتدایی بیماری بسیار مهم است زیرا علائم بعدی آلزایمر درمراحل بعد بروز می­ کنند.

تحقیقات بعدی، مهر تاییدی بر تحقیقات “راج”

تحقیقاتی که بعد ازاین صورت گرفتند, همگی فرضیه راج را تائید کردند. به عنوان مثال در سال­ گذشته تیمی از دانشگاه “نیوساوث ولز” نمایه­ ی لیپیدی خاصی را در افراد مبتلا به آلزایمر پیدا کردند که شاخصی برای تشخیص سریع بیماری بود. درسال ۲۰۱۸ در مطالعه ه­ای دیگر که در دانشگاه “ساوثرن کالیفرنیا”, صورت گرفت؛ مشخص شد که سد خونی-مغزی می­ تواند نشانه­ ای برای شناسایی مراحل­ اولیه چندین بیماری مانند آلزایمر باشد. با این وجود, محققان هنوز نتوانسته ­اند علت اصلی بیماری­ آلزایمر را پیدا کنند.

نشت آمیلوئید ها از سد خونی-مغزی

بخش عمده­ای از توده مغز را لیپیدها تشکیل می ­دهند. این لیپیدها با عملکرد سالم و شرایط پاتولوژیک مغز مرتبط هستند. عوامل دموگرافیک, ژنتیک و سبک زندگی از عوامل اصلی موثر بر متابولیسم لیپیدها و درنتیجه از عوامل موثر دربیماری­ مغزی چون آلزایمر(AD) هستند. علاوه براین موارد, ژنوتیپ یافت شده به نام ۴APOEɛ ازجمله عوامل موثر بر متابولیسم لیپید و انتقال آن است. در شرایط عادی هموستئازی لیپیدها یک محیط معتدل برای عملکرد سلول ­های مغز ایجاد می­ کند. با این حال در شرایط بیماری دیسوهمئوستاز لیپیدها می­تواند منجربه اختلال  BBB) blood-brain barrior), پردازش غیرطبیعی APP, اختلال در اندوسیتوز/اگزوسیتوز /اتوفاگوسیتوز, تغییر میلیناسیون, اختلال سیگنال دهی, عدم تعادل در متابولیسم انرژی و افزایش التهاب مغزی شود. این اختلالات می­تواند ناهنجاری­ هایی را در مغز ایجاد کند که در برخی بیماری­ ها مانند آلزایمر یک مشخصه تشخیصی است. تنوع گسترده این اختلالات و ناهنجاری­ های حاصل از آن­ها, مسیر پیچیده ­ای را برای آسیب­ شناسی این بیماری نشان می­ دهد. به همین علت آسیب­ شناسی آلزایمر یک تعامل پیچیده بین چندین مسیر متابولیک و عوامل مربوط به سن, ژن و سبک زندگی را بیان می ­کند.

منابع:

sciencedirect

brightfocus

مرکز تحقیقات مغز شفای خاتم

همچنین بخوانید:

آلزایمر چیست

بیماری آلزایمر و سایر دمانس ها

مطالب مشابه ، بیشتر بخوانید

تشخیص آلزایمر با آزمایش ادرار

آزمایش ادرار راهی موثر برای تشخیص بسیاری از بیماری های مرتبط با مجاری ادراری و گردش مواد است. اینبار ارتباط بین ادرار و آلزایمر و سایر دمانس ها محققان را شگفت زده کرد.

پیاده روی روزانه مانع از ابتلا

پیاده روی ساده ترین ورزش ممکن است که طبق نتایج چند مطالعه در دانشگاه های جهان می تواند در کاهش ابتلا به آلزایمر موثر باشد.

سلول های بنیادی در درمان آلزایمر

سلول های بنیادی پرتوان سلول های بنیادی ای هستند که پس از استخراج طی فرایندی قابلیت ترمیم بیشتر و بهتر بافت ها را خواهند داشت. این سلول ها در درمان آلزایمر می توانند کمک رسان باشند.

ورود به پنل